LOMY AMERIKA U KARLŠTEJNA
Po úmorném stoupání od Berounky, kdy nás celou cestu zavlažoval jarní deštík, jsme stanuli na okraji impozantního vápencového lomu. Fascinovaně jsem zírala na blankytně modrou hladinu dole. Kolmé bílé stěny protkané červeným jílem, ve kterých se černaly otvory oken a přírodních jeskyní a křičely nápisy Vstup zakázán pod pokutou 500 Kčs, vypadaly jako z Divokého Západu, i když lom své jméno obdržel z méně prozaických důvodů: vápenec se zde těžil "americkým" systémem - vybudovala se štola, prorazil otvor na povrch a těžený kámen pak padal přímo na vozíky ve štole.

Od letošního roku je kolem lomu vybudována turistická trasa s vyhlídkovými terasami www.stezka.cz/lokality/beroun/amerika.htm, takže toto nádherné místo můžete shlédnout i vy, pokud jste tak ještě neučinili, jestli ji znáte, určitě mi dáte za pravdu, že se jedná též o významnou paleontologickou lokalitu, nejvýznamnější zimoviště netopýrů v středních Čechách, oblíbené místo natáčení filmů (Limonádový Joe, Malá mořská víla, Cesta na jihozápad a Akumulátor I), vhodnou oblast pro potápění a zároveň jednu z prvních nudistických pláží.

HISTORIE
Využívání vápenců Českého krasu má za sebou historii trvající nejméně 4000 let. Obrovský rozvoj lomařství probíhá okolo roku 1890: rozvíjí se průmysl a s ním cukrovarnictví, které potřebuje vápenec k saturaci řepy, vznikají první pražská předměstí a vápenec je využíván ve stavebnictví a intenzivně nastupující železářství vyžaduje velké množství vsázkového vápence.

Rok 1891 je dnes považován za datum založení závodu, takže těžba na Mořině má za sebou více než 110 let. Lom byl neustále prohlubován, protože se šlo po pěkném kameni dolů. Bylo otázkou času, kdy k nějakému neštěstí dojde. V roce 1963 došlo k největšímu sesuvu celé stěny. Naštěstí se tak stalo v době obědní pauzy, takže nikdo nebyl zraněn, avšak Báňský úřad se tehdy rozhodl lom Východ raději uzavřít. Lom zvaný Mexiko v blízkosti lomu Amerika byl krutým koncentrákem, určeným především na likvidaci muklů z řad inteligence.

POVĚSTI A STRAŠIDLA
Rozsáhlý systém štol, (viz mapka na: karel.troja.mff.cuni.cz/students/vecsey/amerika/amerika.html) ve kterých se plížíte ve světle baterky, popřípadě svíčky odstíněné rezavou konzervou, blebance jílu za krkem a zbytky kolejí, vrátku a traverz u stropu, asociují nejen výlet Rychlých Šípů do Kraje oranžových skal, kde se Rychlonožka vozil na vozíčcích, ale jsou přímo živnou půdou pro strašidelné historky a pověsti. Nejznámější je asi ta o nacistickém vrahovi Hansi Hagenovi, který se ukrývá ve štolách a vraždí posledního dobrodruha ve skupince, který si to může ještě pojistit zaboucháním na gong u studánky. Buď je Hagen gentleman nebo nejsem jeho typ, protože mě si teda ani nevšiml! :-) Jádro pověsti spočívá patrně na nálezu bajonetu s vyrytým jménem Hans Hagen v louži krve u studánky. Další pověsti můžete najít na: www.speleo.cz/speleo/sp23/povesti.htm. Klub psychotroniky Beroun hledá dokonce na Americe vstup do jiného světa po trojím zaklepání www.kpufo.cz/wbe/wbe.htm (věřím, že při troše síly, by po trojím zaklepání traverzou mohl dotyčného pohřbít zával, takže něco na tom jiném světě asi bude :-)

Hagena ani jiná strašidla jsem sice na Americe nepotkala osobně, zato jsem tam narazila na legendárního pražského gaye Luděčka, zvaného Pánbíček. Zahalen rouškou starostlivosti a ochoty brouzdal okolo lomů a doprovázel mladíky dolů a potom čekal, až se dostatečně přiopijí a usnou, aby se jim vloudil do spacáků. V časech nouze nepohrdl ani děvčaty, které obtěžoval ve štolách.

VODA A POTÁPĚNÍ
Jezírko uvnitř lomu Velká Amerika má překrásnou modrou barvu. Barva vody je způsobena odrazem oblohy a obsahem uhličitanu vápenatého. Koupání zde je opravdu jen pro otužilce nebo potápěče v neoprenu, kteří se zde potápějí i o vánocích, jak se můžete přesvědčit třeba zde: www.kadel.cz/boehmj/vamerika.htm. Měří zde hloubku vody, která je udávána okolo 16m, někde až 21m, prohánějí se na dně v prolézačkách, které tvoří staré těžební stroje a autovraky, obdivují sumce a raky a provádějí úklid dna.
Čas od času narazí nejen na pomník s křížem, ale dokonce i na sebevraha zaklíněného pod břehem, kterého se nepodaří objevit ani policii, jak mne informovala kamarádka a ukazovala podvodní fotky nafouklého ubožáka ozobávaného rybičkami.

BOJ O AMERIKU
Osmnáct opuštěných jámových lomů částečně spojených štolami, doklad technické dovednosti při těžbě vápence v první polovině tohoto století, paleontologická lokalita mezinárodního významu, území s několika krasovými útvary, zimoviště netopýrů, součást národní přírodní rezervace Karlštejn. Odpovědnost za tento unikát je svěřena dvěma institucím: Rudným dolům Mořina, jakožto bývalému provozovateli a správě Chráněné krajinné oblasti Český kras.
RNDr. Jansová argumentuje proti vstupu turistů nebezpečím zasažení blesku v okně štoly, rostoucím nepořádkem, který po sobě zanechávají neukáznění návštěvníci a hlavně snižujícími se počty netopýrů v lokalitě www.speleo.cz/speleo/sp11/zpravy.htm. Zmíněnému tvrzení však odporuje 35tiletá řada každoročních kontrol, dokumentující dlouhodobé trendy ve vývoji netopýřího osazenstva a umožňující objektivně posoudit současný stav a jeho změny v posledních letech.

Odstřely dvou slezů na dno kaňonu přiostřily válku mezi ochranáři a návštěvníky kaňonu, takže navzdory pokutě až do výše 50 000 Kč (kterou na rozdíl od 'komančské' šaramantní pětistovky už nikdo nevybírá), bývají vrata rozřezávána autogenem a chatičky CHKO byly vypáleny www.speleo.cz/speleo/sp12/kratkez.htm.

BUDOUCNOST AMERIKY
Tak lákavá lokalita může těžko uniknout pozornosti turistů a dobrodruhů toužících na vlastní kůži prolézat štoly a prokopávat závaly. Hasiči a záchranáři často vyprošťují různé nešťastníky (a hlavně nešťastnice), které přecení své síly. Počet smrtelných úrazů se počítá na desítky. Když jsem v noci pozorovala zprvu nádhernou oblohu posetou hvězdami a padajícími meteority a následně klikaté sestupy opilých vykalenců na dno lomu, neboť v okolí zavřely hospody, divím se, že ty počty nejsou mnohem vyšší. Zřejmě je ochraňuje strážný anděl, jinak si nedovedu vysvětlit pád jednoho z nich z oken Malé Ameriky dolů do vody, který skončil bez následků.

Nebezpečí lomu Velká Amerika spočívá v tom, že jeho stěny jsou příliš strmé a navíc neodpovídají sklonovými poměry pevnosti masivu, takže často dochází k sesuvu (poslední velký sesuv v r. 1963, o další umělé sesuvy se postarali majitelé odstřelem slezů :-)

Zatímco dříve se uvádělo, že lom Amerika bude rozšiřován až o 120 m a využíván k těžbě, neboť závod má spočítané zásoby až do roku 2030, viz blíže zde: www.speleo.cz/speleo/sp1/kratkezpravy.htm, dnes jednatel společnosti tvrdí, že se s další těžbou nepočítá, vyhrožuje odřezáváním soukromých lan přistižených horolezců a hodlá přístup k lomu uzavřít zátarasy a v případě neúčinnosti nasadit do lomu medvědy. Jejich pokusy můžeme vystopovat i na stránkách chomutovské ZOO, kam přijeli zástupci společnosti na námluvy. Chomutovští zoologové by měli pomáhat sehnat až čtyřicet medvědů do kaňonu. Pokud je mi známo, medvědi nejsou zrovna společenští tvorové, takže představa, jak se dole rve pár degenerovaných jedinců odejmutých egomaniakům ve stylu Jonáka, bude asi docela maso :-) A to nemluvím o jejich krmení a ošetřování na tak velkém prostoru. Jestli to myslí zástupci vážně, bude to asi zajímavé, i když podle mne by byli stylovější krokodýli, kterým by vodu vytápěla bioplynem místní skládka :-)

Že se asi nedočkáme ani dalšího českého filmu, kde by se exteriéry točily v kaňonu Velká Amerika, nasvědčuje i požadovaný honorář 500 000 Kč (magická pětka se rozmnožila o další nuly :-)) za vstup a další částky podle počtu natáčecích dnů.

Mořinská radnice na rozdíl od majitelů pochopila a uvítala přínos turistického ruchu. Má v plánu postavit v nedalekém lomu Čížovec u Trněného Újezdu rozsáhlý rekreační areál, kde by za čas mělo stát tábořiště s parkovištěm a přírodní amfiteátr, počítá se i s vybudováním přírodního koupaliště v protějším lomu Holý vrch, který má být dotěžen do roku 2006. Po jeho vytěžení by tu ale měla vzniknout obdobná vodní plocha, jako je na Americe. Úžasný záměr! Škoda, že není jasné, kdo tento projekt bude financovat, takže se trochu obávám, aby překrásný kaňon Amerika, ze kterého by Američani bezpochyby učinili úžasný turistický trhák, neskončil nakonec podle prozatím zamítnutého návrhu - učinit z něho skládku.


 <- zpět <-