MISS INTERNET 2001 aneb jedna velká letní kulišárna
Přiznám se, že když v létě vypukl rozruch okolo volby Miss Internet, líně jsem se povalovala na sluníčku na chatě, vychutnávala přírodu a k počítači se přibližovala pouze, abych z něho otřela prach.
Když mi můj kamarád přivezl inetovou poštu a přes obrazovku přeběhl banner s obličejem favoritky a nápisem Mageo volí Bohumilu, mírně jsem zpozorněla, protože Bohunka rozhodně není tuctová kráska a zapátrala jsem v jejich stránkách po důvodu její obliby, ale odpověď jsem nenašla ani tam. Domnívala jsem se tedy, že je to nějaký vtípek a vrátila se zase ke své zamilované knížce Spolčení hlupců a otočila na Ignáciův dopis klientovi, začínající slovy "Vážený mongoloide pane Abelmanne.." a opět zapomněla na vše okolo.
Co mne však opravdu donutilo přemýšlet, byl obrovský boom na auditoriu o Bohumile, stovky reakcí, které při nejlepší vůli nemohl vytvořit jeden fanda, ani malá skupinka a začalo mi vrtat hlavou, jestli Češi konečně zatoužili po reálnější dívce jako formě protestu proti vychrtlým krasavicím, není-li Bohunka nějaká oblíbená a velmi schopná či těžce nemocná spolužačka někoho, vlastní-li její otec naftové vrty a celá akce je placená, hypnotizuje-li meziměstsky své fanoušky nebo už se lidi na chatech v okurkové sezóně tak zoufale nudí a pověřila kamaráda, aby zjistil, co se dá. Jak si můžete sami udělat úsudek z rozvášněných reakcí např. na Lupě, důvody k preferenci Bohunky byly opravdu rozmanité.
A ejhle! Duchovní otec téhle kulišárny je Vláďa Liška. Na Mageu, kde se to celé rozjelo, známý jako Malyprinc. A protože je to rozhodně zajímavý člověk a celá akce nabyla naprosto nečekaných, mamutích rozměrů, určitě si myslím, že by nebylo marné vám ho představit a trochu si s ním popovídat o Bohunce a manipulaci.

D: "Vláďo, tahle manipulace, jejíž jsi duchovním otcem ve prospěch volby Bohunky jako Miss Internet je něco, před čím tedy smekám! Rozměry, do kterých se to rozrostlo, by ti marně záviděly i renomované reklamní agentury a politické strany!"
V: "Na začátku bych rád předeslal, že celá akce není jen mým dílem, ale především těch, co hlasovali pro Bohunku a vytvořili bannery, stránky a nechali se zmanipulovat. Zmanipulovat asi není nejvhodnější slovo. Lepší než zmanipulovaní je výraz chytlaví."

D: "Ano, teď s odstupem to vypadá jednoduše, ale stejně by mne zajímalo, jak a kdy tě to napadlo, protože ať už se toho chytil kdokoliv, tys s tím přišel první!"
V: "Okamžitě, jak jsem ji uviděl a od kamaráda se náhodou dozvěděl, že je její spolužák z gymplu, a tudíž je skutečná, což jsem se dozvěděl shodou okolností asi tak minutu potom, co jsem shlédl její web :)"

D: "Proč sis zrovna vybral ji?"
V: "Protože takové sebevědomí se jen tak nevidí, a hlavně protože jedině ona měla šanci jako předmět manipulace uspět."

D: "Inspirovala tě nějaká manipulace z reálného života?"
V: "Nedá se říci, že by mě nějaká konkrétní manipulace inspirovala. Byl jsem svědkem mnoha manipulací, ať už jako zaměstnanec reklamky nebo marketingu velkého podniku. Ono je dost těžké i říct, co je manipulace... už to může být reklama, ale stále to je i třeba Hitlerova manipulace davu a mezitím je toho strašně moc na to, aby to definovalo jedno jediné slovo. Nicméně jakákoliv manipulace mě fascinuje, a zároveň je pro mne nepochopitelná. Co se ti nelíbí na mé manipulaci? Je to bublina. Ze začátku recese. A co? Akorát to teda dosáhlo rozměrů, které jsem nečekal :-)"

D: "Jak jsi vnímal sledování té rostoucí bubliny?"
V: "Ze začátku, když to byla recese, to bylo lepší. Teď to dost lidí bere vážně; hádá se s těmi, co jsou proti a už si to celé žije svým vlastním životem."

D: "Užíváš si to jako úspěch?"
V: "No, především to není můj úspěch, ale úspěch Bohunky. Nebýt jí, tato akcička by rozhodně nebyla taková, jaká je. Bylo fajn sledovat celé dění kolem toho. Spekulace, jestli Bohunka existuje, hádky kolem její osoby: rozhovory s ní v různých inetových článcích a docela potěšující byla i notička v Esquire a hlášky typu: My volíme Bohunku, na hlavních stránkách hojně navštěvovaných stránek. I když prvotním úmyslem bylo rozjet recesní akci a ne fanatismus :-)"

D: "Takže ty jsi něco jako šedá eminence? :-)"
V: "Zas tak šedá eminence nejsem, občas se zjevuji a zviditelním, viz třeba popisem Bohunčiny fotky na www.bohunka.cz".

D: "Co ses z téhle akce sám naučil?"
V: "Asi něco jo, i když to říkávala už babička dědovi: ´Čím větší kravina, tím víc se toho chytneš jak ho*no košile!´:) Věřím, že příští rok bude takových Bohunek v této a podobných soutěží více. Je otázka, jestli to je dobře, nebo špatně."

D: "Proč si myslíš, že to padlo na tak úrodnou půdu a lidi to tak oslovilo? Myslíš, že lidi touží mít normálně vypadající miss? :-)"
V: "Máš pocit, že Bohunka je normální? Je naprosto netuctově jedinečná, hlavně troufale oživující tuto soutěž a mít takovou miss čehokoliv zavání skandálkem, o kterém se mlčet nebude. A účast na nějakým skandálku je důvod, proč to padlo na úrodnou půdu. Tím, že někdo bude moci říct, že volil Bohunku, se aspoň na chvilku stává středem pozornosti: buď se přidají ostatní a řeknou, že oni taky a začnou to rozebírat, nebo se najde aspoň někdo, kdo začne nadávat, jak je to možný a proč volil takovou ..., ale nikdy to nenechá nikoho bez reakce. Volit nějakou krásku znamená zařadit se mezi šedý průměr. Volit Bohunku znamená být aspoň trochu originální jako ona. Myslím, že čím originálnější lidé, tím líp. Pryč s nudnou šedí života! Volit Bohunku, znamená skoncovat s průměrem."

Linky k tématu:
www.lupa.cz/clanek.phtml?show=1594
www.lupa.cz/clanek.phtml?show=1647

 <- zpět <-