BŘIŠNÍ TANEC  
Kužely světel zavíří po pódiu, aby se posléze ustálily v jeho centru. Utahané orchestrální skladby vystřídá temperamentní hudba a ospalé publikum ožije. Zavlní se opona a ze zákulisí vpluje na parket bosá tanečnice (jen tak je prý možné bezprostřední spojení s Matkou zemí) v blyštivě měňavém zelenomodrém kostýmu složeném z podprsenky s třásněmi, šátku s penízky okolo beder a dlouhé přilínavé sukně připomíná ještěrku. Na rukou svítí pažní náramek ve tvaru stočeného hada, pupík zvýrazňuje malá náušnička těsně vedle něj, kotníky nohy obepínají rolničkové náramky. Svůdně se usměje a uhrančivým pohledem přejede po přítomných pánech. Máchnutím hlavy opíší její havraní vlasy obsáhlou kružnici, ve které tu a tam zasvítí penízky čelenky.

Přítomní muži se bezděky narovnávají na židlích, předkloní se a polknou. Břišní tanečnice dobře ví, jak na sebe upoutat pozornost. Nespěchá. Ladnými pohyby boků rozvíří zelenomodrou lesklou sukni, podupávání jejích nohou doprovází chřestění nákotníčkových náramků. Břicho a boky se vlní a opisují osmičky, pohyby se zrychlují a na konci taneční figury jsou zakončeny rytmickým třesením. Přesto celá produkce nepůsobí urážlivě lascivním dojmem. Nemá nic společného s naznačenými kopulačními pohyby gogo tanečnic u tyče, které neuměle předstírají vášeň. Na dívce je dobře vidět, že si svůj tanec užívá, je svůdná, ale přesto jaksi svá. Tančí nejenom její tělo, ale celé nitro, a to je dobře vidět! Publikum jí prostě věří. Během produkce neodkládá oděvy, nesedá nikomu na klín, lehounce provokuje a svádí, avšak nezadá si. Produkce končí, Aziza se poděkuje a tiše odťapká za oponu.

Kabaretní výstup, řeknete si. Jak ale vysvětlit ty statisíce žen, které si prvky orientálního břišního tance osvojují doslova po celém světě? Že by všechny toužily po kariéře kabaretních tanečnic? Ale kdepak!

"Jsem deset let vdaná", říká jedna Lada, "chtěla bych, aby si manžel vzpomněl, proč si mne vzal".
"Když tohle umění rozbalím na diskotéce či na party, kde se stále častěji hrají hudební styly trance a dance, v nichž zaznívají arabské melodie i rytmy, všechna pozornost se soustředí na mne", chválí si Jitka, "někdy mi dokonce tanečníci vytvoří volný prostor a tleskají do rytmu".

"Celý život jsem se trápila dietami, přihlásit se do nějakého kurzu tance, kde byly všechny ostatní holky ve váhových kategoriích okolo padesáti nebo méně kilo, bylo pro mne nemyslitelné. Úmorné pocení někde v tělocvičně mne zase bezbřeze nudilo a otravovalo. Tady jsem nejen zformovala postavu, ale dokonce i ta kila navíc, která mi asi zůstanou, dokázala prodat", směje se Monika, "zbavila jsem se mindráků a ověřila si, že kulaté bříško může působit opravdu sexy".

Galerie fotografií břišních tanečnic můžeme procházet třeba zde: http://wholeliferesources.com/americangypsy/gallery.htm


Orientální břišní tanec se skládá z několika základních figur, které většinou tvoří "kostru" tance. Samozřejmě tyto figury musí být choreograficky zpracovány tak, aby na sebe plynně navazovaly a tvořily jeden taneční celek. Záleží na tom, zda tančíte na hudbu pomalou nebo svižnější. Samozřejmě velice důležitý je rytmus, který tomuto tanci dodává bubínek či bubínky. Není důležitá pouze choreografie tance, ale především je kladen důraz na osobnost tanečnice, ztvárnění jejího vnitřního prožitku, rytmického cítění a temperamentu. Pokud by tomu tak nebylo, smrsknul by se tanec na neosobní strojové odcvičené vystoupení. Je nutné tanec prozářit svou vlastní duší, která je u každé tanečnice, i u začínající, odlišná. Záleží na temperamentu dívky či ženy, zda ze sebe vydá svůdný pohled nebo prozařuje jemným eteričnem. Právě proto je orientální tanec tak krásný a uchvacuje po celá staletí. Tanec pomáhá fyzicky i psychicky, stačí jen překonat nelehké začátky, protože netrénované tělo mnohdy zpočátku protestuje, ale při odborném vedení je výsledný tanec nádherný a uchvacující. Kurzy uvádějí jako optimální minimum pro kladný výsledek šestiměsíční trénink.

Nyní tedy alespoň základní figury, které můžete v tanci použít, a které se v prvních hodinách naučíte. První z nich je kroužek v pánvi, dále pak osmičky v pánvi. Pokračujeme kroužkem v hrudníku a kroužek hlavou. V dalších fázích se učíme tzv. vlnění celým tělem, které se skládá z jednotlivých kroužků – pánev – hrudník – hlava.

Pokud dosáhnete bravury v tomto tanci a nespokojíte se se pouze s domácím publikem, zúčastněte se například festivalu břišních tanečnic ve Stockholmu http://w1.864.telia.com/~u86413785/festival/, ovšem letos už to asi nestihnete, protože festival proběhl 24. - 27. května. Obdobných festivalů se pořádá po světě však celá řada. Namátkou zmiňuji ještě např. Desert Dance festival, který je pořádán v Kalifornii v San Jose http://www.desertdance.com.

Patříte-li ke ctitelům clipartu, můžete si další perly této kategorie stáhnout v zipu např odtud: http://members.aol.com/terpsich/ nebo zde http://www.shira.net/clip.htm.

Humor v podobě anglicky psaných anekdot o břišních tanečnicích najdete tady http://www.joyofbellydancing.com/humor2.htm.

Zvýšení sexuální přitažlivosti a boj o mužskou pozornost a přízeň není však jediným hnacím motivačním mechanismem těchto žen. To, že tanec neomezují žádné váhové či věkové kategorie, je obecně doporučován nejen pro zvýšení fyzické kondicea posílení břišního svalstva, pomáhá při terapii páteřních onemocnění, je vhodným relaxačním prvkem, a dokonce je doporučován při léčbě neplodnosti a jako fyzická aktivita gravidních žen, z něj činí opravdu atraktivní a vyhledávanou záležitost.

V posledních dvaceti letech lze zaznamenat trvalý nárůst obliby tohoto tance v západní Evropě i ve Spojených státech, za posledních deset let se břišní tanec zakořenil a rozšířil i v Čechách. Tento jev lze velmi dobře dokumentovat na internetu.

Bohatá nabídka různorodých kostýmů - ručně vyráběných i konfekčních, šátky, sukně, obličejové roušky můžeme vidět v obchodech zaměřených na tyto doplňky http://home.maine.rr.com/lila1/cabaretcostumes.htm nebo http://www.angelfire.com/bc2/persianprincess/Main.html. Kovové penízky ze zlata, stříbra, či bižuterie nabízí dokonce internetový orientshop i u nás http://www.orientalnitanec.cz/Objednavka.asp. Typické pro břišní tance je používání rozmanitých pomůcek, počínaje šátky, závoji, svíčkami, meči a živými hady konče.

Pokud nehodláte nikam docházet a chcete se věnovat břišnímu tanci v klidu doma, můžete se vzdělávat pomocí videí, korespondenční e-mailovou školou a za doprovodu objednané hudby.

Jste muž a zatoužil jste po břišním tanci? Pak si jistě přijdete na své na těchto stránkách: http://www.bdancer.com/Masculine.html. Chybí vám představa, jak takový týpek vlastně vypadá? Tak to ovšem musíte vidět Jima Boze jimboz.com.

Nejedná se tedy o žádný módní a přechodný výstřelek, o čemž svědčí i neobyčejně košatá historie břišního tance.
Jen málokterý tanec se udržel v oblibě tak dlouho, jako právě břišní tanec. Jeho historie je neobyčejně pestrá: počátky břišního tance se dají vystopovat snad již v období antiky. Lidé věřili, že úroda, plodnost a život jsou spojeny s velkými matkami – bohyněmi. Samotný život tak byl spojen s čistou krásou ženského těla. Dívky v různých koutech světa mohly být vysílány do chrámů a zde tančit se zvláštním důrazem na břicho, jako symbol plodnosti. V Egyptě je i dnes tradicí zvát ke svatebnímu obřadu břišní tanečnici a pořizovat obrázky rukou manželů na jejím břiše. To dokládá i fakt, že břišní tanec mohl vzniknout v Africe jako tanec rodiček. Ženy primitivních kmenů tančily spolu s rodičkou a pomohly jí tak dosáhnout hladkého porodu. Zdravotní účinky břišního tance jsou tedy nepřekonatelné. Správným prováděním cviků lze i dosáhnout úspěšného otěhotnění tam, kde běžné metody selhaly, neboť při tanci dochází k vnitřní stimulaci orgánů. Proto je břišní tanec stále vyhledávanější jako terapie duševní i fyzická.

Pokud vás téma upoutalo a chcete se dozvědět více, použijte rozchodník, obsáhle zavádějící do všech možných končin světa, informující o kontaktech a homepage jednotlivých umělkyň, historii, principech, festivalech, nabízející hudbu, videa, movie, clip-art, potřeby pro tanečnice http://www.bdancer.com.
Poněkud osobnější, i když zdaleka ne tak obsáhlý, je Yasminin rozchodník http://www.joyofbellydancing.com.

V Čechách máme možnost si zakoupit instruktážní videokazetu břišního tance zde www.volny.cz/sivena/video.htm nebo potřeby pro orientální tanečnice ve virtuálních či kamenných obchodech www.orientalnibazar.cz/obchod
www.orientalniobchod.cz
www.orientalnitanec.cz

Pokud se rozhodnete do břišního tance pustit samy a nabídka na internetu se vám zdá nedostatečná, stačí si zakoupit kulturní přehled, na jehož zadních stránkách se rozmnožily kurzy břišního tance jako houby po dešti, a to nejen ty s pravidelnou docházkou, ale třeba formou víkendových soustředění, pokud přes týden nemáte čas či nejste z Prahy. Jo a až to zvládnete a budete pořádat vystoupení, tak se nezapomeňte pochlubit a dát nám vědět! :-)

 <- zpět <-